PRIPRAVUJEME
Mexiko
Ján Hrčka
9. 3. − 1. 5. 2024
Kurátor: Andrej Jaroš
O VÝSTAVE
Druhá výstava vo Flatgallery v kalendárnom roku 2024 je venovaná už etablovanému autorovi mladej generácie, absolventovi katedry maľby VŠVU
v Bratislave a zároveň aj hudobníkovi Jánovi Hrčkovi.
Výstavná projekt s názvom MEXIKO sa zameriava na aktuálnu autorovu výtvarnú tvorbu pokračujúcu v jeho surovej pastóznej maľbe s obmedzenou farebnosťou a zároveň aj podčiarknutou temnou „rockerskou“ tematikou.
Diela pod kurátorskou selekciou Andreja Jaroša sprostredkovávajú recipientom autorovo blízke prostredie bratislavskej štvrte Trnávka, v ktorom trávil ako mladý tínedžer všetok svoj voľný čas.
SLOVO AUTORA
Najnovšou sériou malieb sa vraciam do môjho rodiska, predmestia Bratislavy, na Trnávku. Už v minulosti počas mojich iných maliarskych cyklov sa objavili obrazy s odkazom na túto štvrť/dedinu v meste (maľby ako napríklad "Na ceste domov zo žúru", kde je vyobrazená Masarykova kolónia so zaujímavo tvarovanými manzardovými strechami.
Je to konštrukcia krovu na spôsob takzvaného oslieho chrbta, ktorá je pre kolóniu charakteristická, rovnako ako zalomenie štítovej steny domu, ktoré je odrodou českého kubizmu, ďalej obraz Môj sused, alebo "Krčma na Trnávke" nedávno zbúrané pohostinstvo Chibik).
No tento krát som sa zameral predovšetkým aj na počiatky tohto predmestia, ktoré sa začalo budovať na začiatku minulého storočia ako osada v okolí Hacklerovej tehelne a zvonice s kaplnkou. Prvými obyvateľmi boli zväčša chudobní „Pressburgeri“, ktorí si tu stavali svoje biedne príbytky, búdy z materiálu pozvážaného z búračiek mesta. Prevažne sa vtedy stavalo z odpadového dreva, každá doska bola iná, sem tam pribitý kus plechu a nadštandardom bol murovaný komín.
Boli to provizórne obydlia bez označenia, urbanistická anarchia. Jaroslav Funke spoločne s inými predmestiami Bratislavy osadu zdokumentoval vo svojom sociálno-kritickom fotografickom cykle "Špatné bydlení". Takto sa pomaly začala vytvárať kolónia Dornkappel, neskôr Trnávka periféria Bratislavy prezývaná Mexiko.
Predlohou, alebo skôr spiritom pre moju sériu malieb boli dobové amatérske fotografie novinára Iliu Jozefa Marka, publikované v knihe Dornkappel: predmestie troch jazykov.
KURÁTORSKÝ TEXT
Na výstave „Mexiko“ nájdete vystavené diela Jána Hrčku z jeho najnovšej tvorby, v ktorej sa tematicky vracia ku svojim koreňom do Trnávky, bratislavskej predmestskej časti, v ktorej vyrastal a ku ktorej má stále vrúcny vzťah. Autor dokumentárnym spôsobom zachytáva rôzne zákutia Trnávky, svojim typickým pastóznym a expresívnym rukopisom. Nie náhodou sa táto prevažne prvorepubliková mestská štvrť prezýva ľudovo „Mexiko“, ako divoká časť Bratislavy.
V dielach z tejto série cítiť nostalgiu a spomienky z dávnych čias, kedy ako zvedavý teenager dychtivo preskúmaval so svojou partiou každé zákutie svojho rajónu. Monochromatická poloha diel prechádza cez akcenty sviežej zelenej a ostrej bielej až do extatickej explózie farieb v čisto expresívnej forme. Podkladový materiál hrubá jutovina, vytára svojim rastrom akoby akúsi digitálnu rozpixlovanú sieť na ktorej sú uchytené ostrovčeky akrylových nánosov. Surovosť pomerne nehostinného industriálneho okrajového charakteru mesta je to výstižne zachytená na maľbách i rýchlymi gestickými ťahmi štetca či špachtle.
Pri veľkoformátových obrazoch je potrebný aj odstup, ktorý v tomto prípade aj dokonale ukáže autorov zámer vychádzajúci z realizmu a reálneho sveta. Stačí prižmúriť oči a ocitnete sa uprostred let na ostrove Zlatých pieskov, alebo máte pod sebou vtáčí pohľad na nepravidelnú urbanistickú štruktúru Dornkappelu.