PRIPRAVUJEME
Kurátor: Andrej Jaroš
Vernisáž: 10. 11. 2023
Trvanie výstavy: 11. 11. – 31. 12. 2023
Adresa: Baštová 1, Bratislava
Blue Grandma
Marek Pupák
VÝSTAVA UKONČENÁ
OTVÁRACIA DOBA: Po-Ne: 16:00-20:00
Flatgallery predstavuje v poradí poslednú šiestu sólo prezentáciu z výstavného plánu pre rok 2023 – výstavu multimediálneho autora Mareka Pupáka (1987) s názvom: BLUE GRANDMA. Výstava zahŕňa komornú inštaláciu dokumentárnych fotografií z bežného života jeho starej mamy, ktorá je mimoriadne populárna aj na sociálnych sieťach, kde je známa pod pseudonymom blue.grandma na Instagrame s vyše 33 tisícovým fanklubom sledovateľov.
O autorovi
Marek Pupák (1987) je fotograf na voľnej nohe z Považskej Bystrice na Slovensku. Študoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici, Fakulta dramatických umení, odbor Réžia dokumentárnych filmov.
Jeho fotografie boli publikované v slovenských a českých časopisoch. Jeho práca bola ocenená v súťaži Slovak Press Photo. S dokumentárnou a portrétnou fotografiou pracoval vo viacerých autorských cykloch a sériách. Známy a populárny je jeho dokumentárny cyklus fotografií jeho starej mamy na Instagrame pod psedonymom blue.grandma. Nedávno získal nomináciu do užšej selekcie fotografickej práce v deviatom ročníku medzinárodnej súťaže Fine Art Photography Awards v kategórii Street.
Kurátorský text
Výstavný projekt s názvom BLUE GRANDMA preklápa vizuálny denník z digitálneho prostredia sociálnych sietí (Instagram) do intímneho prostredia bytovej galérie Flatgallery prostredníctvom komorne ladenej inštalácie digitálnych snímok autorovej starej mamy, ktorú zachytáva počas bežných situácii z jej každodenného života.
Je to autorská sonda do života blízkeho človeka, zachytená v rôznych okamihoch, ktoré napriek svojej banálnosti a mondénnosti vyžarujú pocit autentickej spoluúčasti na aktivitách čipernej ženy v rokoch, ako trávi svoj voľný čas. Fotoreportáž modrovlasej babičky prináša pohľad do súkromia a vykresľuje autorovú babičku ako mimoriadne činorodú osobu aj v pokročilom veku, ktorá sa vie svojsky a vždy s nadhľadom vysporiadať z nástrahami moderného sveta 21. storočia.
Sme svedkami zložitosti a komplexnosti súčasného sveta, v ktorom sa môže „stratiť“ hocikto a hocikedy. Avšak vďaka medzigeneračným vzťahom, či už v rámci rodinných väzieb, alebo priateľských vzťahov vzniká dialóg prospešný pre obe strany. Autor sa ho snaží zachytiť nenútením spôsobom v podobe vnúčika navštevujúceho svoju milovanú babičku, tak dôležitú osobu v jeho živote.
V Marekovom projekte tak bádať aj výrazný sociálny aspekt tvorby, mapujúci osobné prostredie blízkeho človeka. Okrem vždy zaujímavého a zmysluplného obsahu s viacvýznamovým odkazom zachytávajúceho rôzne aktivity jeho babky, snaží sa nachádzať aj akési estetické kvality, či už prostredníctvom zaujímavej vizuálnej kompozície, alebo aj v hľadaní nevšednej farebnej kombinácii. Jednotlivé maloformátové fotografie sú adjustované v atypických drevených rámikoch, ktoré tak majú odkazovať na babkinu domácnosť.
Inštalácia je však doplnená aj o site specific installation intervenciu archívnych babkiných fotografií v malých ozdobných rámikoch, ktoré vytvárajú domácu, útulnú atmosféru vždy dobre naladenej hostiteľky. Zároveň je digitálna tlačená fotografia na papieri doplnená o dve multimediálne intervencie.
Prvá v podobe krátkeho archívneho videozáznamu z rodinnej udalosti v obývacej izbe a druhá v podobe vizuálnej projekcie na stenu v kuchyni vo forme viacerých krátkych videosekvencií, zaznamenávajúcich servírovanie pokrmu pre svojho vnuka - fotografa i recipienta v jednej osobe.
Toto všetko umocňujú ešte babičkinou rukou písané odkazy na chladničke, ktoré celému projektu generujú autentickú formu v tej najľudskejšej podobe, hoc aj ako súčasť konceptuálneho projektu umelca. Napriek všetkému, že „modrá babička“ je už roky veľmi populárna medzi followermi Instagramu, podarilo sa autorovi zachovať jej anonymitu a súkromie, ktoré je v dnešnej dobe cenené a potrebné. Výstava je súčasťou projektu OFF_Satellite v rámci OFF_Bratislava.
Mimoriadne pozitívne a obdivuhodné je aj autorova vytrvalosť v tomto jedinečnom dokumentaristickom fotoprojekte, ktorému sa intenzívne venuje už od roku 2007. Popularizáciou svojej babky tak nepriamo odkazuje na dôležitosť budovania udržiavania sociálnych vzťahov nielen v rodine, ale celkov v bežnom živote. Byť s niekým, koho máme radi a trávime s ním svoj voľný čas, pomáha nám nájsť svoje miesto a poslanie nielen v rodine, ale v celej spoločnosti.
Energia vložená do tohto projektu tak pozitívne cirkuluje nielen medzi oboma protagonistami art foto projektu, ale dodáva nádej a silu v dobre pre celú našu rozhádanú, polarizovanú spoločnosť. Preto takýto spájajúci a masovo zasahujúci projekt, môže byť ideálnym spôsobom ako nájsť spoločnú reč a poukázať na rôznorodosť názorového spektra, ktoré môže paralelne vedľa seba fungovať, ak sa bude vzájomne tolerovať a akceptovať v rámci demokratických princípov vyspelej, humánne orientovanej spoločnosti.
Andrej Jaroš, kurátor